oceanova bolnica

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

oceanova bolnica

Postaj by oceanmore on sri ruj 30, 2009 12:41 pm

Žao mi je što otvaram novi topic, al mislim da moram. Dakle - bolesni mi kaktusi, zaraženih je tko zna koliko. Imaju uši i ako sam dobro shvatio postupak je sljedeći:

sve zaražene biljka u karantenu - koliko moraju bit udaljeni jedni od drugih da se bolest ne širi?
( da mi se ne dogodi da pomognem jednom, pa da bolest opet dodje s njegovih supatnika?)

površinski ih mogu očistiti štapićem namočenim u alkohol. No, da bi bio siguran da sam se riješio problema, trebalo bi ih pregledati i po potrebi očistiti korjen (izvaditi iz zemlje, oprati korjen, malo ga skratiti ( ako treba) čak ga i preko noći ostaviti u vodi u kojoj je razvodnjen neki instekticid, pustiti da se posuši dan, dva i onda zasaditi u novu zemlju.

a koji insekticid - jer, pročitao sam cijeli forum i predlaže se sljedeće:

Bijelo ulje Ortus 5 SC Captan Confidor „Nikotinska voda“ (djeluje i na uši i na pauke) Pirox fluid

što bi mi vi preporučili i na koji način da ih tretiram?

oceanmore
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 17

[Vrh] Go down

Re: oceanova bolnica

Postaj by svena on sri ruj 30, 2009 8:10 pm

Prvo ti preporučujem da saznaš od čega točno boluju. Ako su u pitanju nametnici liječiti treba drugim sredstvima za razliku od onih koji boluju od nekih bakterijskih i vrusnih bolesti, kao i onih koji boluju zbog lošeg tretmana. Sada znaš zašto je to pod broj 1. najbitnije.
U tvom postu se vidi da si čitao po forumu, ali i da si sve pomiješao, insekticide sa fungicidima, liječenje bolesti sa uništavanjem nametnika i sl.

svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309

[Vrh] Go down

Postaj by mekinje on sri ruj 30, 2009 8:22 pm

S obzirom da je po nekim fotografijama evidentno da se radi o vunastim ušima mislim da ti je sada (s obzirom na kratko vrijeme do zimovanja) najsigurnije uzeti Confidor, napraviti koncentraciju prema uputi i zaliti sve biljke. Nakon toga ih i pošpricati sprejalicom sa otopinom Confidora. Tako je biljka zaštićena izunutra (preko korijena upija otrov u tijelo) i izvana (preko "kože" upija otrov površinski). Sve ponoviti za desetak dana. Naravno ni druga oboljena nisu isključena, ali to mi samo preko fotografije teško možemo uočiti......pregledaj biljku po biljku, proučavaj....

Inače je dobro jako zaražene biljke odvojiti u drugu prostoriju od ovih zdravih. Uši su vjerojatno napale kaktuse zbog previše topline, a premalo vlage. I kod mene je to ovo ljeto bio slučaj pošto sam često bila odsutna, a biljke rijetko zalijevane. Confidor je riješio problem.

Captan je fungicid. Njega možeš dodati u vodu kao prevenitvu protiv raznih gljivičnih oboljenja. Naravno da je uvijek bolje spriječiti nego liječiti, zato je potrebno zaštitna sredstva koristiti tijekom cijelog vegetativnog perioda, a ne samo kada zamijetimo problem koji je tada najčešće već uzeo maha.

Bijelo ulje je dobro za špricanje biljaka, ali samo ako se uz njega koristi još i neki od sistemskih insekticida za zalijevanje.

Prirodna sredstva nisam isprobala, ali naš Robi i autoar koriste "nikotinsku kupku" kao zaštitu od nametnika i zadovoljni su.

Pa ti sad izaberi.... Very Happy

mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528

[Vrh] Go down

Postaj by iris on uto oľu 30, 2010 4:21 pm

otisao mi je jedan kaktus......tocnije pocrnio i izvana i iznutra ali samo na jednoj strani,a nasla sam to jutro kad sam to primjetila i mrtvog smrdljivog martina u kalicu...dali je moguce to od smrdljivog martina,ako da koje sredstvo da kupim da ih naspricam??

iris
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 361

[Vrh] Go down

Postaj by AnTTun on uto oľu 30, 2010 6:57 pm

Čekić je od davnina najbolje sredstvo protiv kukaca pa tako i spomenutog. Smile
Šalu na stranu, sumnjam da je smrdljivi martin uzrok stradavanju, moji su kaktusi vani i malo je kukaca koji nisu sletjeli na njih. Po opisu bih rekao da je u pitanju neka trulež, ali mi/nam za podrobniji odgovor treba (kvalitetna) slika.

AnTTun
Administrator
Administrator

Broj postova : 764

[Vrh] Go down

Postaj by iris on uto oľu 30, 2010 10:40 pm

pa i ja bih rekla da je trulez iako nije mi jasno cijelu zimu nisam poljevala kaktuse i sad sam ih 2 puta pospricala samo radi budenja!!!

iris
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 361

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 9:31 pm

Sponsored content

[Vrh] Go down

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]